Ambiciozni energetsko podnebni cilji Slovenije do leta 2030
Ministrstvo za infrastrukturo je pripravilo dopolnjen osnutek Nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), v katerem si je Slovenija zastavila ambiciozne cilje na štirih od petih področji, ki jih zahteva Evropska komisija.
NEPN je strateški dokument, ki od držav članic EU zahteva, da do leta 2030 opredelijo ambiciozne cilje na področju energetike za razogljičenje družbe. Po mnenju državnega sekretarja MZI, je Slovenija postavila ambiciozne cilje na štirih področjih.Nna področju OVE pa bi morala storiti več za njihovo lažje umeščanje v prostor in boljše sprejemanje. Na področju hidroenergije NEPN v prihodnjem desetletju ne predvideva hidroelektrarn na srednji Savi. Razloga sta, da ni pričakovati večjega napredka na tem področju in težave, ki nastajajo pri umeščanju v prostor. Tudi jedrska energija ostaja v sedanjem obsegu, odločitev o drugem bloku pa naj bi bila sprejeta šele do leta 2027 in to kljub temu, da naj bi Slovenija že leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost. NEPN predvideva v naslednjem desetletju manj uporabe fosilnih goriv, njihov delež naj bi se zmanjšal za 30 odstotko. Delež OVE (sončna in vetrna energija) in sosežig odpadkov bi se naj povečal.
Na področju OVE Slovenija sicer zaostaja za zastavljenimi cilji in letos ne bo dosegla zastavljenega 25-odstotnega deleža, vendar pa ostaja nad povprečjem EU. Delež OVE naj bi do leta 2030 dosegel 27 odstotkov. Ključni izzivi, ki jih MZI navaja o OVE, so lažje umeščanje v prostor in njihovo sprejemanje. NEPN v ciljih predvideva povečanje energetske učinkovitosti za vsaj 35 odstotkov, glede na osnoven scenarij iz leta 2007 (povprečen cilj EU je 32,5 odstotka). Evropska uredba od držav članic EU zahteva tudi zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. Za Slovenijo velja cilj vsaj 20 odstotkov nižje izpuste glede na leto 2005, ta cilj pa je NEPN postavil še višje, in sicer na 36-odstotno znižanje emisij toplogrednih plinov.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom jedrske energije v čistem energetskem sistemu in pomenu hidroelektrarn za doseganje ciljev OVE za Slovenijo
Vir: STA