COP25 zaključen s ciljem podnebne nevtralnosti do leta 2050
Na podnebni konferenci Združenih narodov COP25 so voditelji članic EU dosegli dogovor o cilju podnebne nevtralnosti do leta 2050. Izjema dogovora je le Poljska, ki se trenutno k temu še ne more zavezati.
Predsednik Evropskega sveta je po koncu konference COP25 poudaril, da želi Evropa postati prva podnebno nevtralna celina. K temu bodo usmerili tudi nadaljnja financiranja za pomoč pri prehodu v brezogljično družbo. Komisija namerava januarja predlagati sklad za pravičen prehod v brezogljično družbo, ki bo zagotovil podporo za tiste regije in sektorje, ki jim tranzicija predstavlja največji izziv. V sklepih konference so voditelji potrdili tudi spoštovanje pravice vsake članice, da sama odloči o mešanici virov energije, s katero bo uresničila podnebne cilje in da izbere ustrezne tehnologije.
Na podnebni konferenci je svoja stališča predstavila tudi Mednarodna zveza za jedrsko energijo (IAEA). V njih poudarjajo, da mora biti jedrska energija zaradi svoje stabilnosti in zanesljivosti del pogovorov o energetski tranziciji. Jedrska energija lahko zagotavlja nenehno nizkoogljično energijo in hkrati podpira obnovljive vire energije, ki zaradi svojih fizikalnih lastnosti niso vedno na voljo. V pogajanjih so se s pomenom jedrske energije pri podnebni tranziciji strinjale nekatere države, med njimi Francija, Češka in Slovenija. Države, ki so že sicer tradicionalno zadržane glede jedrske energije pa so Luksemburg, Avstrija, Irska in Nemčija. Slovenija bo za uresničitev cilja ogljične nevtralnosti morala zapreti TEŠ 6, ob tem pa bo za vzdržno rešitev potrebovala drugi blok jedrske elektrarne, da bo skupaj z obnovljivimi viri energije lahko zagotovila zanesljivo in cenovno konkurenčno električno energijo za državljane.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani z zavezo za odpravo premoga v EU od leta 2030 in pogledom v energetsko prihodnost