Proizvodnja energije ob izlivu reke v morje
Penn State visoka šola za inženiring je razvila novo hibridno tehnologijo, ki bi lahko uporabljala gradient slanosti za pridobivanje električne energije iz elektrokemičnih reakcij.
Prve ideje za izkoriščanje različne slanosti vode za pridobivanje električne energije so se pojavile že okoli leta 1970. Na novo razvita hibridna tehnologija iz Penn Statea za proizvodnjo energije uporablja elektrokemični naboj, ki povzroča srečanje različnih koncentracij soli v vodi. Tehnologijo sestavljata dve celici, ena vsebuje slano vodo, druga pa sladko. Med njima je anionsko-izmenjevalna membrana, v vsaki od celic pa je še nikljeva heksacianoferatna elektroda. Ko slana voda prehaja skozi celice, ustvari naboj, ki ga je mogoče z uporabo grafitne folije ujeti in odvesti kot električno energijo. Hibridna tehnologija temelji na kombinaciji dveh starejših metod, in sicer kapacitivnega mešanja (CapMix) in obratne elektrolize (RED).
V nedavnem testu se je nova tehnologija izkazala za učinkovito, saj je proizvajala 12,6 W električne moči na m2 membrane.
Glavni faktor, ki trenutno ovira delovanje tehnologije je dvigovanje morske gladine, kar vpliva na mešanje slane in sladke vode. Poleg tega pa morajo raziskovalci izboljšati še življenjsko dobo celic in izbrati ustrezne materiale, ki bodo zagotovili, da okoljski dejavniki ne bodo vplivali na njihovo učinkovitost.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom vodne energije in razvojem novih tehnologij za pridobivanje energije.
Vir: Power Technology.