
Sprejet Akcijski načrt za energetsko učinkovitost 2014-2020
Slovenija si z njim zastavlja nacionalni cilj izboljšanja energetske učinkovitosti energije za 20 % do leta 2020.
Skladno z Direktivo EU o energetski učinkovitosti si Slovenija v akcijskem načrtu zastavlja cilj, da raba primarne energije v letu 2020 ne bo presegla 7,125 milijonov ton. To pomeni, da se raba primarne energije ne sme povečati za več kot 2 % glede na leto 2012.
Največji potencial za doseganje prihrankov energije predstavlja obstoječi stavbni fond, ki ga bo potrebno do leta 2020 kar četrtino obnoviti. Raba energije v stavbah se bo zato zmanjšala skoraj za 10 %. Hkrati se bo pospešila tudi gospodarska rast, saj se bo s temi ukrepi ustvarilo investicije v višini 500 milijonov evrov letno.
Akcijski načrt ukrepe za energetsko učinkovitost predstavlja po sektorjih (gospodinjstva, javni sektor, gospodarstvo in promet). Večina ukrepov je takih, ki se že izvajajo, nekaj je tudi novosti. V javnem sektorju bo tako po novem potrebno vsako leto prenoviti 3 % površin državnih stavb.
Drugi ključni mehanizem za doseganje ciljev do leta 2020 je obveznost dobaviteljev energije za doseganje prihrankov energije, ki jih bodo dobavitelji morali dosegati z lastnimi sredstvi in ne več s sredstvi iz prispevka za učinkovito rabo energije.
Ukrepi za doseganje energetske učinkovitosti pa bodo poleg samih prihrankov energije prispevali tudi k blažitvi podnebnih sprememb, izboljšanju kakovosti zraka, povečanju deleža obnovljivih virov energije, izboljšanju konkurenčnosti in zanesljivosti oskrbe z energijo, k večji zaposlenosti in k manjši energetski revščini.
Preberi več o tej temi: eSvet predstavlja možnosti za izboljšanje energetske učinkovitosti ter projekte in ukrepe za trajnejšo energetsko prihodnost Slovenije.
Vir: MZI