Tehnologija proizvodnje električne energije iz valov
Energija iz valov ocenaov ima velik potencial, a ostaja še zelo neizkoriščena. Projekt za pridobivanje energije iz valov oceanov "OceanEnergy Buoy" pa ima velik potencial, da se izkaže kot dovolj prožen, da doseže preboj v tej novi tehnologiji proizvodnje energije.
Valovi oceanov še vedno ostajajo precej neizrabljen vir nizkoogljične energije, kljub svojemu velikemu potencialu. Po svetu sicer že nastaja nekaj prototipov tehnologij, ki bi lahko proizvajale električno energijo z izkoriščanjem morskih valov. Med leti 2010 in 2018 je bilo v svetu nameščenih za približno 19 MW »valovnih pretvornikov energije«. vendar so se mnoge naprave po pilotnih testih izkazale za neučinkovite. V ZDA ocenjujejo, da bi teoretično iz energije valov ob njihovih obalah lahko pridobili 2640 teravatnih ur električne energije, kar je dovolj, da bi zagotovili dve tretjini povpraševanja po električni energiji v državi. V Sloveniji letno porabimo okoli 15 teravatnih ur električne energije.
Eden od projektov, ki se ukvarja z možnostjo pridobivanja energije iz valov je tudi projekt "OceanEnergy Buoy". V sklopu tega načrtujejo že v nekaj mesecih na elektroenergetsko omrežje otoka Oahu na Havajih priključiti njihovo napravo za pridobivanje energije iz valov. Projekt temelji na desetletju raziskav, pomanjšan model pa so tri leta že preizkušali v irskem zalivu Galway. Naprava bo sedaj v ameriškem centru za testiranje energije valov eno leto v fazi preizkusa uspešnosti. Zmogljivost naprave je 1.25 MW, preizkusi pa bodo pokazali, kako dobro lahko naprava deluje v nepredvidljivih razmerah v oceanu. Tehnologije za proizvodnjo električne energije iz valov se sicer še vedno soočajo s pomembnimi ovirami pred komercialno uporabo. Ni na primer še jasno, kako te naprave vplivajo na življenje v oceanih, kot tudi ne, kakšna bo morala biti podporna infrastruktura tem objektom. Težavo pa predstavlja tudi včasih težko predvidljivo vreme – neurja na morju.
Vas zanima več o tej temi: eSvet vas seznani s pomenom črpalnih hidroelektrarn za prehod v nizkoogljično energetsko oskrbo in z napovedmi o energetiki do leta 2040
Vir: IEEE Spectrum