Z jedrsko energijo bi lahko nadomestili vso električno energijo iz fosilnih goriv
Analiza empiričnih podatkov švedskih in francoskih programov lahkovodnih reaktorjev med leti 1960 in 1990 je pokazala, da bi lahko na svetu v treh desetletjih vso električno energijo pridobljeno iz fosilnih goriv zamenjali z jedrsko energijo in s tem bistveno znižali emisije toplogrednih plinov.
Stefan Quist iz Univerze Uppsala na Švedskem in Barry Brook iz Univerze v Tasmaniji sta na podlagi analiz podatkov o širitvi jedrskega programa na Švedskem in v Franciji ugotavljala, koliko časa bi potrebovali, da bi vso električno energijo na svetu, ki jo pridobivamo iz fosilnih goriv, nadomestila jedrska energija.
Švedska je s svojim jedrskim programom začela v 60. letih 20. stoletja in do leta 1986 so jedrske elektrarne proizvedle že polovico vse električne energije v državi. Emisije toplogrednih plinov (TGP) na prebivalca so padle za 75 %, stroški za energijo pa so bili med najnižjimi na svetu.
Francija se je v želji po energetski neodvisnosti preusmerila k jedrski energiji v 70. letih 20. stoletja. Danes jedrske elektrarne proizvedejo 75 % vse električne energije, cena električne energije v Franciji pa je sedma najnižja v Evropski uniji.
Quist in Brook sta na podlagi analize uvajanja jedrskega programa na Švedskem in v Franciji glede na stopnjo na prebivalca izračunala, da bi na svetu vso energijo iz fosilnih goriv nadomestili z jedrsko energijo v 25 letih, če bi izgradnja jedrskih elektrarn potekala po enaki stopnji kot je potekala na Švedskem, in v 34 letih, če bi izgradnja potekala po enaki stopnji kot v Franciji.
»Z gradnjo jedrskih elektrarn po tako zmernih stopnjah kot na Švedskem in v Franciji ter z elektrifikacijo prometa, bi lahko globalne emisije CO2 znižali za približno 70 % že pred letom 2050«, sta še dodala avtorja raziskave.
Preberi več o tej temi: eSvet predstavlja jedrsko energijo in vas seznani z možnostmi za oskrbo z energijo v prihodnosti.
Vir: www.plosone.org